Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

ayşegül07 ve diğer kapluş sevler lütfen yardım - 3.sayfa

kaplumbağamı akvaryumda besliorum ısıtıcı war kuru bölge war kuru bölgnn üstünde lamba war ama yemini yemio ve bazı hastalık belirtileri gösterio veterinere götürdüm üştmüştür mevsm değişkliğinden dedi çok küçük olduğu için iğneyle veya hapla teadvi olmaz dedi sen nasıl iyileştrdn ayşegül nolur yarım onsuz yaşayamam o bnm herşym

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ilaç kapsül şeklinde ama bn onu yani 1 kapsüldeki ilacı kçk bir şırıngaya çektrdk yani ilaç şu an şırıngada su ile karışmış halde onu sordum dolapta mı saklamalımıyım die

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

O zaman dolapta saklasan iyi olur. Malum havalar da bu ara bayağı sıcak, riske atmamak lazım. Kusura bakma ben anlayamadım ilacın sıvı halde olduğunu... Kaplumbağanın durumu nasıl? Bir gelişme var mı?

img

asegul07

14 yıl 7 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

10 gn snnda ilk dfa tvltni yptı azına elimle yedirmeye çlışıom azına grio ama elyle çkrıo eskdn suya koydğmda hmn taşa çıkrdı şimdi brz suda duruo en azından yemedn kç gn dayanır

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bugn kuru bölgesine koydum kendisi suyuna indi yüzdü snra tekrar çktı hasta olduğundn beri kendisi hç suyuna inmezdi ama hala bişe yemedi

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Suya inmesi bence iyi birşey, uzun bir süre aç kalabileceklerini biliyorum ama zamanı herhalde kaplumbağanın direncine bağlı. Benimki 13 gün birşey yememişti. Ama insan üzülüyor tabi yemeyince... Tedaviye ara vermeden devam et bakalım ne olacak. Ben de dört gözle bekliyorum iyileşmesini.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

bnmde bgn 13 gn oldu bi şey yemeyeli

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

antibiyotik tedavisine ne kadar süreyle devam etmeliyim_??

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Eğer bu güne kadar antibiyotiğe cevap vermediyse durum ciddi demektir. Bildiğim kadarıyla 3-4 gün içinde suya inmeye ve yemek yemeye başlıyorlar. Forumdaki bir arkadaşın kaplumbağası bir ay yemek yemedikten sonra veterinerin yaptığı ademin iğnesiyle (a vitamini) kendine gelmişti. İlaç verdiğin günden bu güne hiçbir değişiklik olmadı mı? Antibiyotik tedavisini 10 güne tamamlamalısın. Tedavinin bitişinden sonra da en az beş gün başka ilaç vermemelisin. (bunu bana bir veteriner söylemişti.) Zorla ve şırıngayla elma suyu gibi birşeyler vermeye çalışabilirsin. Moralini bozmak istemem ama şırıngayla beslenme durumuna gelmiş kaplumbağalarda geri dönüş çok zor. Ben tedaviye başlamakta biraz geç kaldığını düşünüyorum. Umarım iyileşir.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

eskiden suya koyduğumda yamuk duruodu şimdi düz duruo

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bide ben belirtileri fark ettiğimde üç günlük tatile çıkmştm geldkten hemn bi gün sonra veterinere gidip 1 gn snra flnda antibiyıtiğe başladım yani istemeden geç kaldm

img

busefistik

14 yıl 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ