Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

Muhabbet Kuşum Yumurtladı Acil Yardım :( - 3.sayfa

merhaba.. benim 5-6 aydır erkek muhabbet kuşum vardı.. akrabamız bana dişi kuşunu verdi.. bunlar anlaştı vs. öpüşüolar.. çifleştiler geçende.. kuşlarını vereli 2 haftayı geçti..bende geçende gidip yuva aldm.. petsopta yuvanın içie kumda verdiler koydum falan..sonra gazete yırttm içine koydm o yuvarlak yaptı.. ancak bugün ( 08.12.2008 ) günü dişimiz yumurtladı.. ancak yuvaya değil yere yumurtladı.. kafesin yerine.. bende pamukla nazikce yuvaya koydum.. ama kuş yumurtlayla ilgilenmiyor ve üstüne yatmıyor.. yardım edin lütfen :(

img

ayaz_dilber

15 yıl 5 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet ... ama şuan sorun yok hala aynı yatıyor yani.. :)

img

ayaz_dilber

ÖZEL MESAJ

benim kuşum ilk etepta 9 yumurta yaptı cahilime geldi yumurtalara baktım yavruyu öledürdü 8 inide kırdı muhabetler çok hasas hayvanlardır sen yumurtalarına bakıyordsun bakma taki kafalarını yuvadan çıkartana dek ben bunu yaşadım çok üzüldüm benim kuşlar habire yumurluyor aldım yunurta yavru sayısı 100 aştı allahtan dağıtım ev kuş cehenemine dönerdi kuşun senede 3 kere yumurtlaması gerekiyor fazla yımurtlarsa felç oluyorlar ve ölüyorlar ve her dölemeye başlamadan öce yuvayı temizleyip yeni kum koymak gerekiyor yuvaya kodumuz kum kuluçkadayken içindeki minarri yemeleri ve yavrular doğuca onlarda yiyor tabi güçlü ve sağlıklı olmasınız sağlıyor artı yedikleri yemi hazmetlerine yadımcı oluyor kafes tabanına yedi yemin içinede koyabilirsiniz tşk

img

trj

15 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tşk ederim trj. yumurtalara hiç bakmıyorum.. 6 tane yumurtası olduunu göz ucuyla gördüm.. bazen kafesin üstündeki örtüyü kaldırıyorum bakıyorum dişi kuş yumurtaların üstünd emi diye.. bide yemlik-suluk kontrolü yapıyorum haftada 1 kez büyük yemliğine havuç,ekmek içi,yumurta sarısı ve yumurta kabuğunu yendeleyip koyuyorum.. sabaha bişey kalmıyor :)

img

ayaz_dilber

ÖZEL MESAJ

slm arkadaşım yavruların şimdiden hayırlı olsun umarım yumurtaların oluşmasında bir sorun çıkmaz hepsi sağlıklı bir şekilde çıkar.ama okuduğum kadarıyla kafesi kaloriferin yanına koyduğunu yazmışsın bana kalırsa yanlış çünkü fazla sıcaklıktan yani hem annenin ısısından hem kaloriferin ısısından dolayı bu yumurtaların oluşmamasına ve kurumasına neden olur.ayrıca benim sana tavsiyem yuvaya kum koyma bu anne yem yemeye çıktığında veya başka bir ihtiyacını gidermeye çıktığında kum yumurtanın daha çabuk soğumasına neden olur.bunun için ben yuvalığa talaş koyuyorum 1 parmak kalınlığında çünkü talaş yumurtanın sıcak kalmasını sağlar.şu an benim zillim de kuşumun ismi :) kuluçkada ve yedi yumurta yaptı ancak kendisine kafesiniçinde yeni bir yuvayaptığımdan olsa gerek seninki gibi 4 yumurtasını dışarı yaptı ve hepsini zamanında koymama rağmen kurtaramadım şu an 2 yavrusu yumurtadan çıktı ve gayet sağlıklılar allaha şükür.yumurtaların döllenip döllenmediğini anlamak istersen kuşun sana alışık ise ve yumurtalara bakınca onlara zarar vermez dersen yumurtaları tek tek al ve sarı bir ışıga tutarak bak yumurta kabuğunun çeperlerinde kanlı damarlanmalar var ise döllenmiştir yok ise boştur ancak bu işlemi en az 6 günlük yumurtalarda anlarsın 6 günden önce bakarsan bişey göremeye bilirsin . umarım hepsi doludur ve hepsi sağlıklıdır sana şimdiden hayırlı olsun arkadaşım... bana ulaşmak ve bildiğim kadarıyla birşey öğrenmekistersen msn adresim [email protected] yardımcı olabildiysem ne mutlu sana bol yavrulu günler...

img

kartalkaya

ÖZEL MESAJ

kartal kaya arkadaşım kum koymak yuvaya annenin ve doğduktan sonra yavruların vitamin almasını sağlar içinde türlü vitaminler vardır benim kuşun yatı kuluçka sayısı belirsiz senede 3 yada 4 defa yumurtluyor uzaktan solsa onları izlemkteyim bir kuluçka döneminden sonra 2 ci kez yuvaya kum koymadım hem anen hastalandı hemde yavruların hesi sakat oldu ve öldü bu arda anne kuluçkadayken genelde pek dışarı çıkmaz çıksa çıksa 1 daka durur onu hep boba besler şidi gene kuluçkada:) kuluçka döneminde yer değiştirmesi ve yuvadan biraz çıkıca yumurtalarının elnmesi anneyi hıçın ve hasa yapar ve dışarı atar kıralar genelde yeni domuş yavruya bile bakmak onları rahasız eder ve öldürürler tşk derim ist sibel

img

trj

15 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam arkadaşlar 29.12.2008 pazartesi akşamı yuvadan garip sesler geliodu :) içine bakayım dedim pembe bi yavru wardı.. yani şuan 1 tane yavrumuz çıkmış durumda :) çok şekerler yaa nası koruyo yavrusunu :)

img

ayaz_dilber

ÖZEL MESAJ

bu dönemde yesillik vermeye biraz ara vermeni tavsiye ederim. kusların ishal olurs yavruları olumsuz etkilenir. suyunu da normalden daha sık tazelemelisin ki yavrulara anne baba kustugunda enfeksiyon kapmasınlar...

img

gokhankuscu84

18 yıl 6 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tamam teşekkür ederim.

img

ayaz_dilber

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar yorumlarınızı tek tek okudum çoqununuz bu işden anlayan kişilersiniz...benim de bi sorum olacak... muhabbet kuşum yumurtladı ama 1 tane yumurtladı:( ve yuvasında... üzerinde yatıyor.neden 1 tane acaba...ya da daha yumurtlayacak mı nasıl olacak... ne zamandan ne zamana yumurtluyor bu hayvanlar... herkes 4-5-6-7 yumurta yapaması lazım hatta 10 dienler bile var:S:S ... bana bu konuda geniş bi bilgi yazarsanız sevinirim...teşekkürler şimdiden

img

resul_60

15 yıl 2 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

neden benim muhabbet kuşum bi tane yumurtladı yaw :(:(:(

img

resul_60

15 yıl 2 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ