Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

Muhabbet Kuşum Yumurtladı Acil Yardım :( - 5.sayfa

merhaba.. benim 5-6 aydır erkek muhabbet kuşum vardı.. akrabamız bana dişi kuşunu verdi.. bunlar anlaştı vs. öpüşüolar.. çifleştiler geçende.. kuşlarını vereli 2 haftayı geçti..bende geçende gidip yuva aldm.. petsopta yuvanın içie kumda verdiler koydum falan..sonra gazete yırttm içine koydm o yuvarlak yaptı.. ancak bugün ( 08.12.2008 ) günü dişimiz yumurtladı.. ancak yuvaya değil yere yumurtladı.. kafesin yerine.. bende pamukla nazikce yuvaya koydum.. ama kuş yumurtlayla ilgilenmiyor ve üstüne yatmıyor.. yardım edin lütfen :(

img

ayaz_dilber

15 yıl 5 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

YA BENİM KUŞLAR YUVAYA GİRDİ.ÖTTÜLER FELAN ÇIKTILAR GERİ.ÇİFTLEŞMİŞLERMİDİR?

ayaz_dilber yazdı :
merhaba.. benim 5-6 aydır erkek muhabbet kuşum vardı.. akrabamız bana dişi kuşunu verdi.. bunlar anlaştı vs. öpüşüolar.. çifleştiler geçende.. kuşlarını vereli 2 haftayı geçti..bende geçende gidip yuva aldm.. petsopta yuvanın içie kumda verdiler koydum falan..sonra gazete yırttm içine koydm o yuvarlak yaptı.. ancak bugün ( 08.12.2008 ) günü dişimiz yumurtladı.. ancak yuvaya değil yere yumurtladı.. kafesin yerine.. bende pamukla nazikce yuvaya koydum.. ama kuş yumurtlayla ilgilenmiyor ve üstüne yatmıyor.. yardım edin lütfen :(

img

kedisever74

12 yıl 2 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Üzerinden baya bir geçmiş olmasına rağmen başka arayan insanların da okuması için cevap vereceğim. Çok sık yumurtladıklarında özellikle sadece kabuklu hazır mamalarla beslenen kuşlarda vitamin eksikliği oluyor. Yumurtanın kabuğunun oluşması içinse çok fazla kalsiyum gerekiyor bunu da mürekkep balığı şeyler yeterince karşılamıyor. Kalsiyum eksikliği yumurtanın kabuğunun ince olması ve kuşun içerisinde kırılmasına sebep olabiliyor, sonuç olarak da kuş ölebiliyor. Bu yüzden çiftleştirmeden önce mutlaka maydanoz, turp rendesi, tere gibi takviyelerde bulunun. Yumurta kabuğunu vermeyi denediysem de pek yemiyorlar. Ayrıca dereotunu da mutlaka tavsiye ederim, çok yüksek vitamin içeriyor. Boşuna kıvırcık vermeyin, için kıvırcığı vermediğiniz sürece kuşunuza sadece su vermiş olursunuz. Bir arkadaş sebze vermeyin fazla ishal yapıyor yazmış. Bu aslında hem doğru hem yanlış bir bilgi. Vermezseniz de kuşunuz ishal olabilir, gagasının arkasında mantar var kuşların, besin takviyesi yapılmadığında mantar oranı artarak ishale yok açıyor. Bu yüzden kuşun besinin %30'unu sebze ve az miktarda meyve oluşturmalı. Verdiğimiz darı gibi marka yiyecekler maalesef aslında çok kalitesiz ve en son yurtdışından mama sipariş etme girişimim hüsranla sonuçlandı. Yurtdışına gidebilen arkadaşlara harrison bird foodsu incelemelirini tavsiye ederim. 

Gelelim yumurtlamadan caydırmaya, öncelikle yuvayı kaldırın! Yuva olmadan arka arkaya 4 tane yavru vermezler. En fazla bir tane boş yumurta olur onu da yere atar. Çok sık yumurtlayan kuşlarda 6 ay gibi bir süre yuvayı kaldırarak teşvik etmemek gerek. Kuşun durumu çok kötüyse veterinerde kediler için satılan AD mamalar var, bunu suyla karıştırarak şırıngayla içirebilirsiniz kuşunuza, zararı yok faydası çok. Maalesef Türkiye'de crop needle satmıyorlar. Gene ilgilenen arkadaşlar yurtdışından temin edebilir. Beslemesi ve ilaç vermesi çok kolay oluyor. Kullanımı hakkında da youtubeda baya bir video var... Kuşunuz çok ağır hasta olursa da veteriner tavsiyesinde de bulunabilirim, tabii İstanbul'da. Ben baya bir uğraştıktan sonra buldum, eşikten döndürdük.... Umarım yazdıklarım bir işe yarar...

birricik yazdı :

benim bir muhabbet kuşum var kuşum öyle bir yumurtluyorki senede 32 falan oluyor  ama anca 3 yada 4 yavru çıkıyor bu yavrular çıksa bile ölüyör şimdi sorularım şunlar

-benim kuum niye çok yumurtluyordur

-yumurtlamasını uygun bir şekilde nasıl önlerim

-yavrular niye ölüyordur

img

ggunes

11 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhabaa herkese yorumlarınızı okudum hepsi çok hoş heycanınız  falan benim bir dişi kuşum vardıı bana çok alışkındııı ama sonra kağıtlarıı kemirmeye başladııı  ve 4 tane boş yumurta yaptı kızgınlık yumurtasıymış  eş istiyormuş :) sonra eş aldım ama severek eş tuttuklarını sonradan anladım 4. kuştaa eş tuttu öpüşmeye başldılarr 2 ay sonraa dün yumurtladıı ve yumurtlasın diyeee çok şey yaptım kızıştırıcıı verdim bunun haricindeee en iyi kızıştırıcının havuç olduğunu biliyorum havuç yumurtaa kızıştırıcı koyup verdim bunu bırakıpp hazır kızıştırıcı kullandım dediğim gibi sonunda ulaştım dün yumurtladıı bu yumurta boş çıkarmıı hani öpüşürken gördüm ama üst üstee hiç denk gelmedimm bu birinci sorumm ikinci sorum kum var folluktaa amaa kum soğuk tutar diyip bazılarıdaa besmenlerii için gerekli diyorlarr talaşş bit yapar diyorlarrr anlamdım boş kalmasımı gerekiyorr ayrıcaa kalar kaloriferin yanındaa duruyorrr ama kutuyaa baktımm çok sıcakk değil yani yumurta kururmu ? yer depiştirsem hayvan için sorun olurmu

img

emre16emre

11 yıl 4 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

s.a. ya hocam bende başladım kuş beslemeye 5 çift var danışmam gereken konular var petshopların çoğu anlamıyor yardımcı olabilirmisiniz

[email protected]

ggunes yazdı :

Üzerinden baya bir geçmiş olmasına rağmen başka arayan insanların da okuması için cevap vereceğim. Çok sık yumurtladıklarında özellikle sadece kabuklu hazır mamalarla beslenen kuşlarda vitamin eksikliği oluyor. Yumurtanın kabuğunun oluşması içinse çok fazla kalsiyum gerekiyor bunu da mürekkep balığı şeyler yeterince karşılamıyor. Kalsiyum eksikliği yumurtanın kabuğunun ince olması ve kuşun içerisinde kırılmasına sebep olabiliyor, sonuç olarak da kuş ölebiliyor. Bu yüzden çiftleştirmeden önce mutlaka maydanoz, turp rendesi, tere gibi takviyelerde bulunun. Yumurta kabuğunu vermeyi denediysem de pek yemiyorlar. Ayrıca dereotunu da mutlaka tavsiye ederim, çok yüksek vitamin içeriyor. Boşuna kıvırcık vermeyin, için kıvırcığı vermediğiniz sürece kuşunuza sadece su vermiş olursunuz. Bir arkadaş sebze vermeyin fazla ishal yapıyor yazmış. Bu aslında hem doğru hem yanlış bir bilgi. Vermezseniz de kuşunuz ishal olabilir, gagasının arkasında mantar var kuşların, besin takviyesi yapılmadığında mantar oranı artarak ishale yok açıyor. Bu yüzden kuşun besinin %30'unu sebze ve az miktarda meyve oluşturmalı. Verdiğimiz darı gibi marka yiyecekler maalesef aslında çok kalitesiz ve en son yurtdışından mama sipariş etme girişimim hüsranla sonuçlandı. Yurtdışına gidebilen arkadaşlara harrison bird foodsu incelemelirini tavsiye ederim. 

Gelelim yumurtlamadan caydırmaya, öncelikle yuvayı kaldırın! Yuva olmadan arka arkaya 4 tane yavru vermezler. En fazla bir tane boş yumurta olur onu da yere atar. Çok sık yumurtlayan kuşlarda 6 ay gibi bir süre yuvayı kaldırarak teşvik etmemek gerek. Kuşun durumu çok kötüyse veterinerde kediler için satılan AD mamalar var, bunu suyla karıştırarak şırıngayla içirebilirsiniz kuşunuza, zararı yok faydası çok. Maalesef Türkiye'de crop needle satmıyorlar. Gene ilgilenen arkadaşlar yurtdışından temin edebilir. Beslemesi ve ilaç vermesi çok kolay oluyor. Kullanımı hakkında da youtubeda baya bir video var... Kuşunuz çok ağır hasta olursa da veteriner tavsiyesinde de bulunabilirim, tabii İstanbul'da. Ben baya bir uğraştıktan sonra buldum, eşikten döndürdük.... Umarım yazdıklarım bir işe yarar...

birricik yazdı :

benim bir muhabbet kuşum var kuşum öyle bir yumurtluyorki senede 32 falan oluyor  ama anca 3 yada 4 yavru çıkıyor bu yavrular çıksa bile ölüyör şimdi sorularım şunlar

-benim kuum niye çok yumurtluyordur

-yumurtlamasını uygun bir şekilde nasıl önlerim

-yavrular niye ölüyordur

img

ehlihal

11 yıl 3 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gokhankuscu84 yazdı :
Selam arkadaşlar;muhabbet kuşum yumurtladı bu gün ilk yumurtanın 18. günü ama çok ilginç bişi oldu dişi yumurtalara yatmıyor acaba yavruların cıkacağını anladı ondan mı yoksa neden böyle yapıyor lütfen yardım edin. 

img

dgkn

10 yıl 11 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya benim dişi kuşum 1 tane yumurtladı ve 3 gündür daha yumurtlamadı neden acaba yardın edin lütfen çıldıracam yaaaaaaaaaaa.............!

resul_60 yazdı :
arkadaşlar yorumlarınızı tek tek okudum çoqununuz bu işden anlayan kişilersiniz...benim de bi sorum olacak... muhabbet kuşum yumurtladı ama 1 tane yumurtladı:( ve yuvasında... üzerinde yatıyor.neden 1 tane acaba...ya da daha yumurtlayacak mı nasıl olacak... ne zamandan ne zamana yumurtluyor bu hayvanlar... herkes 4-5-6-7 yumurta yapaması lazım hatta 10 dienler bile var:S:S ... bana bu konuda geniş bi bilgi yazarsanız sevinirim...teşekkürler şimdiden

img

kartaca21

10 yıl 11 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ayaz_dilber yazdı :
merhaba.. benim 5-6 aydır erkek muhabbet kuşum vardı.. akrabamız bana dişi kuşunu verdi.. bunlar anlaştı vs. öpüşüolar.. çifleştiler geçende.. kuşlarını vereli 2 haftayı geçti..bende geçende gidip yuva aldm.. petsopta yuvanın içie kumda verdiler koydum falan..sonra gazete yırttm içine koydm o yuvarlak yaptı.. ancak bugün ( 08.12.2008 ) günü dişimiz yumurtladı.. ancak yuvaya değil yere yumurtladı.. kafesin yerine.. bende pamukla nazikce yuvaya koydum.. ama kuş yumurtlayla ilgilenmiyor ve üstüne yatmıyor.. yardım edin lütfen :( abi bende dayım bitane aldı bitanede ben aldım yuvasını ben aldım kafesini annem aldı kuşu alalı 2 gün oldu şimdiden sevişiyorlar

img

ardacan21

10 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar benim iki tane muhabbet kuşum yumurtladı fakat kafesin içine teki kırılmıştı sağlam olanını geri yuvalığa koyduk ve üstüne yatıyor sizce o yumurtadan kuş çıkarmı bide yavru yumurtadan kaç günde çıkar lütfen bilen varsan mesaj göndersin

ayaz_dilber yazdı :

img

hatica

10 yıl 9 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar benim kuşum yumurtlamıştı 3-4 gün sonra yumurtayı elledim  sen tut yumurtayı kır kafesin arkasına at. kafesi temizlerken gördüm . ondan 2 hafta sonra tekrar yumurtladı şimdi ne yapmaylıyım arkadaşlar 

gokhankuscu84 yazdı :
insallah yem yumurtası deildir. bundan sonra yapman gerekenler çok basit yeminini suyunu düzenli vereceksin pet shoplarda hazır mama satılıyor yumurtaya yatmaktan halsiz düsen kusuna ii gelecektir. yumurtladığından itibaen 18 gün sayacaksın. yuvayı çok sık acıp yumurtalara bakma ki kusun kıskanmasın. son yumurtayı yumurtladığından itibaren 18 gün gecmedikce yumurtalar boş fikrine kapılma çünkü hepsi bos olsa bile son yumurtanın dolu olma ihtimali var...

img

PordonoidMEN

9 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar benim kuşum yumurtlamıştı 3-4 gün sonra yumurtayı elledim  sen tut yumurtayı kır kafesin arkasına at. kafesi temizlerken gördüm . ondan 2 hafta sonra tekrar yumurtladı şimdi ne yapmaylıyım arkadaşlar 

gokhankuscu84 yazdı :
insallah yem yumurtası deildir. bundan sonra yapman gerekenler çok basit yeminini suyunu düzenli vereceksin pet shoplarda hazır mama satılıyor yumurtaya yatmaktan halsiz düsen kusuna ii gelecektir. yumurtladığından itibaen 18 gün sayacaksın. yuvayı çok sık acıp yumurtalara bakma ki kusun kıskanmasın. son yumurtayı yumurtladığından itibaren 18 gün gecmedikce yumurtalar boş fikrine kapılma çünkü hepsi bos olsa bile son yumurtanın dolu olma ihtimali var...

img

PordonoidMEN

9 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ