Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

FINDIK VE BADEM hep birlikte büyütüyoruz. - 2.sayfa

Bu başlığı

Hem gerçekten Fındık ve Badem`i 4 gündür olduğu gibi bundan sonrada birlikte büyütelim diye açtım. Sorularımı buradan yazabileyim, önerilerinize de kolay yoldan ulaşabileyim diye.  

Hem yeni başalayan arkadaşlara klavuzluk edebilsin diye açtım.  Ben Huleyn`in kaplumbağalarının gelişim sürecinden çok şey öğrendim. Benimkinin de bir çok kişiye faydası olur diye düşünüyorum. Hani kaplumbağalar ilk üç gün çok sitresli, hassas ve tedirgin oluyorlar ya, belirtmeliyim ki bizlerde en az onlar kadar tedirgin, hassas ve stresli oluyoruz. tecrübeyle sabittir.

Hem de bir kaplumbağa almayı düşünen arkadaşlar için açtım. Belki neler çektiğimi görüp bu işten vazgeçerler diye. ( En çok da bu işe yaramasını diliyorum.  )

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar söz vermiştim ama çok uykum geldi. Yarın 4. ve 5. günü yazıp bitireceğim. Ama içiniz rahat olsun diye yazıyorum. 6. Günde beri çok iyiler. Fındık hala mızmız ama Badem çok iyi. yemlerini de yiyorlar. Görüşmek üzere. :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Merhaba önce kolay gelsin demek istiyorum. Ben de acemi bir kapluş sahibi olarak seni çok iyi anlıyorum. Ama maalesef sana öneri yapacak kadar bilgi sahibi değilim. Tek ortak yönümüz onları rahat ettiremeyince benim de gözüme uyku girmemesi. Ben de kapluşumuz eve geldiğinden beri birşey yemeyip içine kapanınca keşfettim bu siteyi ve çok sağolsunlar imkanlarım ölçüsünde biraz da olsa konfor sağladım. Bir de iyileşip yemek yemeye başlasa bizden mutlusu olmayacak herhalde...Görüşmek üzere...

img

asegul07

14 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

4.GÜN

Arkadaşlar uzun uzun yazmaya üşeniyorum. Bundan sonrasını kısa kısa geçeyim. Bu gidişle devamını yazamayacağım çünkü. Kanımca sizin içinde okuması işkence oluyordur zaten. Hadi sizi de kendimi de kurtarayım.  :)

Sabah kalktığımda bizimkileri kuruma yerinde buldum. Benden korkmadılar ve kaçışmadılar. Nasıl sevindim anlatamam. Ama yemeklerinden lokma yememişlerdi. :(

Akşama kadar masa lambası arayıp son anda tesadüfen bir dükkanda bulan ben, artık masa lambasına mücevher muamelesi yapmaya başladımıştım ki, camcıda ki akvaryumumu görünce " yok" dedim. "asıl mücevher bu" :))

Eve geldim. Hava çok güzeldi ve güneş ışıl ışıldı. Bizim minikleri hemen güneşlenmeye çıkarıp, o arada da akvaryumun hazırlıklarını yaptım. Sizlerin yazdıkları tüm önemli noktaları kaydetmiştim bir kağıda. Alışveriş listesi gibi, onu alıp elime başladım evin içinde dolanmaya. Sonuçta gerekli malzemleri bulup akvaryumumuzu kurdum.

Kenara umarım beyeneceğiniz bir kuru alan yaptım.

Malzemeler:

Arka yükseklik; Şarap sandığı.

Sol yükseklik; Annemin ekmek sepeti :))

Üste serilen; Yemek servisi. ( hakiki saz dallarından . Doğal olsun diye. Yokluktan değil yani valla!!! :)))   E ne yapayım. Adama anlattım anlattım yan tarafa şu kadar cam yapıştır diye. Adam nuh dedi ANLADIM demedi. Olmaz, düşer, işe yaramaz dedi durdu. Bende pes edip başımın çaresine baktım. ::)))) 

NOT: Alttaki dantel annemi kıramayıp serdiğim bir dantel. Yanlız yanlış anlaşılmasın, akvaryumun altında, içinde değil. Gerçi anneme kalsa içine sermeyi kesinlikle tercih ederdi ya, allahtan onu ikna etmek çok  zor olmadı. :))))

Bizimkiler içine girer girmez yerlerine koştular. Fındık direkt elektronik tesisatı kontrole koştu. Badem hanımda duvarda ki yansıması olan aynada saçını başını düzeltmeye. ( bu konuda ciddiyim. :)))  )

Malum, akşama kadar yine lokma yemediler. Ama artık gerçekten sabrım tükenmişti. Akvaryum da hazırdı. Sevdiler de ama hala yemiyorlardı. :(  Gece olmuş üzereydi ama ben hala uyuyamıyordum. Pınar`ın söylediklerini uygulayıp haslanmış tavuk da koydum, bir yere çiğ kıyama da ama yüzüne bile bakmıyorlardı.

Gece yarısı olmuştu ve ben artık moral bozukluğu, vijdan azabı, üzüntü ve umutsuzluk dörtgeni içinde, gidip akvaryumun yanına yalvarmaya başladım. Ne olur yiyin diye yalvarıyorum artık. Bu kısmı asla unutmayacağım arkadaşlar: Badem kafasını uzatıp beni uzun uzun dinledi, Sonra suya girdi, yüzerek tavuk parçalarının yanına gitti ve kocaman bir parça alıp yemeğe başladı. Ben ağlamaya başladım. Hiç abartmıyorum arkadaşlar, akabinde de Fındık geldi, bir parçayı ağzına aldı, önüme kadar ağzında taşıdı, getirip tam önümde yedi ve tekrar suyun üstüne çıkıp resmen gözlerimin içine baktı. Benim gözyaşları akvaryumun içine dökülüyor. sonra da resmen gülümse der gibi çırpınmaya başladılar. nasıl sevimlilerdi anlatamam. Kimse bana o anın tesadüf olduğuna inandıramaz. Ben  beni anladıklarını ve gerçekten sırf benim için gidip yediklerini hissettim ve eminim. Var ya elimde olsa o mink suratlarını öpücüklere boğardım. O an dedim. " tamam yaa, çabalarım boşa çıkmadı. Bu iki güzellik, her türlü sıkıntıyı çekmeye değer. " Ah arkadaşlar, bu kadar duyarlı iki varlığı, cam bir kafese hapsetmek, o an öyle içime oturdu ki anlatamam. Ama dürüst olmak gerekirse sevincim vijdan azabımdan baskın geldi ve artık ben de dinlenmeliyim diyerek, suçluluk duygularımı öteleyerek, misss gibi bir uyku çektim.:) Sabah kalktığımda akvaryumda ne kıyma kalmıştı ne de tavuk.

img

marti

ÖZEL MESAJ

5.6.7. GÜNLER

YİYORLARRRR!!!

Hemde ELİMDENNNN!!! :)))

Sağlıkları da çok iyi.

Bundan sonrası sorularım ve önerileriniz için. Yanımda olduğunuz ve olacağınız için çoook teşekkürler. Sağolun. Herşey için SAĞOLUN! :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Haklısın her günü yazmak zor iş. Büyük değişiklikleri yazdığına göre bundan sonra ara ara yazman yeterli olur. Bir kaç görüşümü tavsiyemi yazayım: Güneşlendirmeye nasıl çıkarıyorsun ? Gölgelik yapmayı, rüzgardan korumayı unutma. Hem bu zamanlar ağrı soğuk olmuyor mu ? Akvaryumu küçük bir sehpa üzerine koymuşsun ilerde sorun çıkarabilir. Tam olarak oturduğu bir yere koyman daha sağlıklı olur. Şu an gözüne akvaryum kocaman geliyor ama emin ol iyi bir bakımla geçen 3-4 ay sonunda küçücük kalıcak. Kuru alanları güzel olmuş ama uzun ömürlü değil. Tahta çürüyebilir ayrıca senin canavarlar biraz büyüdüklerinde tadına bakmaya çalışabilirler :) Filtreyi dikey yerleştirmişsin ama kuru alanınla orantıladığımda o yükseklikte su yok. Çalışırken sorun çıkartmıyor mu ? Bir uyarı su seviyesi az olan akvaryumlarda buharlaşma hemen etki eder. Filtre veya ısıtıcın su seviyesinin altında kalmamasına ayrıca dikkat et. Son olarak, sürekli olarak tavuk kıyma veremezsin. İnternetten alışveriş yapmıyorsan ağrıda bulma şansın düşük ama yinede sera veya tetra yemler bulmaya çalış.

img

huleyn

16 yıl 3 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Martı Eti , özellikle de tavuk etini bütün gece suda bırakma. Çok çabuk bozulur ve mikrop üretir. Hemen yiyecekleri miktar kadar ver kalanları hemen sudan geri al.

img

frozen

18 yıl 5 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Huleyn, Çok teşekkürler. Harikasın!.

Sehbayı şimdilik koydum. kısa bir süre sonra hem sağlam bir zeminleri olacak hem de Pınar`ın uyardığı gibi, korkularını azaltacak kadar yüksek olacak. Tamamlanınca resmini koyarım.

Bu akvaryumu hazırlarken hep ileriyi hesapladım ve epey de akvaryum araştırması yaptım. Tahta zeminler 3-4 ay idare eder derseniz çok süper olur.  Çünkü 3-4 aya kadar cam kestirip camdan yükselti yapıştıracağım. Hem şuan ki yüzme alanları onlara dar gelir, yüzme alanını genişletmiş olurum, hem de daha yüksek tarafa yapıp su yüksekliğini de arttırabilirim. Malum altı ay sonra bu seviye az gelecek. Bir de o zamana büyümüş olacakları için daha geniş bir kuru alan oluşturmuş olurum diye düşündüm. Yani tamamen uzun sürede en doğru nasıl kullanırım diye düşünerek, bu günkü rahatlarını da sağlayayım diye çözümler üretmeğe çalıştım.  İlerde bu akvaryumu kuru alan  gibi kullanırım diye düşündüm ( altına büyük bir akvaryum yerleştirip, bunu da yükselti olarak kullanarak) . Zaten o nedenle ön kısmını alçak yaptırdım. Tabi bu dediğim herhalde 2 sene sonrası olur diye düşünüyorum( yada umuyorum :))) ). o nedenle bu tahtalar seni  3-4 ay seni idare eder de lütfen. :)) Tabi şakası bir tarafa, tahtalar ne kadar da çürür hiç bilmiyorum. Riskli bence çıkarmalısın dersen, plastik falan, başka çözüm bulmaya çalışırım.

Filtre sorun çıkarmaz olur mu? :))) tam bir yılan hikayesine döndü. Ben tabi ilk kez bir filtreyle muhatap oluyorum. Tek tanışıklığımız  bu süreçte araştırma yaparken gördüğüm resimler. ( Tabi o resimlerde su seviyesine bakmam lazımmış. :))) )  Bizim filtre çalışmadı. Ses var, icraat yok. :)) götürdüm akvaryumcuya, dedim bu bozuk çalışmıyor. Adam baktı filtrenin içindeki süngerden çözdü meseleyi. Senin dediğin gibi su seviyesine uygun takmamışsın, zemine yatırıp tak, su seviyesini de yükselt dedi. Getirdim taktım. Çalıştı, çalıştı ama Hani şu ucu dışarıya bırakılan hortum var ya, oradan şarıl şarıl su akıyor. Dedim heralde bu duş sistemi olsa gerek. :) ben bu hortumu saklanma testisinin koluna dolayıp şelale gibi yaptım. :)))))))  Bir de güzel görünüyordu ki sorma. :))))))  Kuru alana derece almaya gittiğimde, ( ağrı geceleri çok soğuk oluyor, ışığın ısısının yetip yetmediğini takip etmek için derece koydum kuru alana da) baktım adamın akvaryumlarının hepsinde o filtre dışarda ve akıtmıyor. :)))))) Adama durumu anlatınca bozuk o getir dedi. Üzerine de 10 tl verip çiftli filtre aldım yerine. Şimdi doğru ve sağlam çalışıyor. :))))

Ben bugün tam da buharlaşma neden diye size soracaktım ki sen yazmışsın. Gerçekten harikasın.  Zaten Daha öncede yazmıştım, ne zaman kafamda soru olsa yazdıkların imdadıma yetişiyor. Sayende kaç kere rezil olmaktan kurtuldum bir bilsen. :))))) ( Aman kimse ` burada  rezil olmazsın` falan diye yazmasın sakın. Aranızda asla öyle birşey yapamayacağımı biliyorum. Sadece espri bu. ) Hemen su seviyesini yükselttim huleyn. Sayende ısıtıcı parasından kurtuldum. Bu gidişle kesin patlayacaktı. :)

5. gün SERA mamalarımız geldi. Mis gibide yiyorlar. benimkiler biliyorsun, çok uzun süre aç kaldılar. O nedenle bu günlerde çok sıkı besledim onları, depoları dolsun diye. Filtreyide çalıştırmadım hiç, korkup sitrese girip yemeği bırakmasınlar diye. Bu cumartesi akvaryumu temizleyip, su seviyesini iyice yükseltip filtreyi de açacağım.  Hafta sonu da Filtre ye alışırlar. Pazartesiden sonra da  " beslenme programı" mızı uygulamaya geçeriz.  hafta sonuna yakın beslenme ile ilgili önerilerinizi almaya başlarım her halde. Pazartesiye tamamen şekillenir. Malum burası Ağrı. Hava şartlarına göre beslenmesini dengelemek gerek.

Uyarıların ve öneriler  için çok teşekkürler Huleyn. Unutmadan tahtalar 3-4 ay idare edermi diye yorumunu yazarsan gerçekten çok sevinirim. Kaş yapalım derken göz çıkarmayayım. :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Sağol Frozen. Dikkat ederim artık!

img

marti

ÖZEL MESAJ

Tahtalar ne kadar idare eder bilemiyorum. Ben tahta kuru alanı bir hafta kadar kullanmıştım. Bir kaç küçük ısırık dışında bir sorun olmamıştı ama sen yinede ara sıra kontrol et. O şefaf hortum filtrenin suyu havalandırması için. Bizim kaplumbağalar için gerekli değil çünkü balıklar gibi solunumlarını su içinde yapmıyorlar. Takılı kalmasının suyun temizliği için bir önemi var mı tam olarak bilmiyorum ama bir zararı olmadığı kesin. Ayrıca seninki şelale şeklinde çalışıyorsa yanlış taktığın içindir.O plastiğin ucunda yönlü bir delik var onu filtre yönünde takarsan öyle olur akvaryum tarafına doğru takmalısın. Yazınca bir garip oldu daha önce forumda bir arkadaşa resimle anlatmıştım, bulup eklemeye çalışacağım. Çiftli filtreyi anlayamadım, sünger kısmımı çiftli ? Birde bu aldığın iç filtrelere çok bağlanma 3-4 ay sonra yetersiz gelicek ya dış filtreye ya da benim gibi ucuza kaçıp modifiye edilmiş şelale filtreye geçmek zorunda kalıcaksın. Aslında şimdi bile sana, küçük bir şelale filtre daha uygun olur(akvaryumda yer kaplamaz,akıntıyla kaplumbağaları strese sokmaz) ama bir sürü masraf yapmışsın. Beslenme için Pınarın açtığı beslenme konusuna bak orda baya ayrıntılı şekilde işlendi.

img

huleyn

ÖZEL MESAJ

http://hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=61907

img

huleyn

ÖZEL MESAJ