Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

FINDIK VE BADEM hep birlikte büyütüyoruz. - 3.sayfa

Bu başlığı

Hem gerçekten Fındık ve Badem`i 4 gündür olduğu gibi bundan sonrada birlikte büyütelim diye açtım. Sorularımı buradan yazabileyim, önerilerinize de kolay yoldan ulaşabileyim diye.  

Hem yeni başalayan arkadaşlara klavuzluk edebilsin diye açtım.  Ben Huleyn`in kaplumbağalarının gelişim sürecinden çok şey öğrendim. Benimkinin de bir çok kişiye faydası olur diye düşünüyorum. Hani kaplumbağalar ilk üç gün çok sitresli, hassas ve tedirgin oluyorlar ya, belirtmeliyim ki bizlerde en az onlar kadar tedirgin, hassas ve stresli oluyoruz. tecrübeyle sabittir.

Hem de bir kaplumbağa almayı düşünen arkadaşlar için açtım. Belki neler çektiğimi görüp bu işten vazgeçerler diye. ( En çok da bu işe yaramasını diliyorum.  )

img

marti

14 yıl 7 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Huleyn tesekkürler. Koyduğun linke girdim. Su seviyesi için yazılanları ve Yine Kaplumbağaların Kahramanı Frozen`ın yazmış olduğu yararlı bakterilerle ilgili yazıyı okumak çok işime yaradı.( tekrar tesekkürler Frozen. İyiki varsın)

Filtrede sorun yok şuan. evet filtre süngeri çiftli. Ama şu ahşap konusu canımı sıktı. Çürüme bir yana, Küflenme olursa mantar açısından da riskli olur. Bugün ne yapabilirim diye bir bakacağım.

Cahilliğimi maruz görün ama, iş yine başa düştü. İstanbuldan akvaryum silikonu getirtmiştim. O geldi bugün. Şimdi ben uygun boyutta bir cam kestirebilirsem onu yüksek olan olarak nasıl yapıştıracağım.?  Camcı düşer diyip durdu. Alta destek falan mı yapmalıyım. ? Akvaryumları inceledim. Destek varmış gibi görünmüyor. Püf noktası nedir bu işin? Analatırsanız hafta sonuna kadar halledeyim. Durup durup yuvalarını değiştirmek de istemiyorum. Değişiklikleri sevmezler demişsiniz. Cumartesi zaten akvaryumu temizleyeceğim ve filtreyi açacağım. İki değişikliğe birden alışsınlar diyorum. Bugün bilgileri paylaşırsanız yarın malzemeleri alıp hazırlayayım diyorum.

Şimdiden teşekkürler.

img

marti

ÖZEL MESAJ

ne çok "diyorum" kullanmışım. Cehalet ne zor şeymiş. Şu miniklerle ilgili her konuda elim ayağıma dolaşıyor hala. :))

img

marti

ÖZEL MESAJ

Cam platforma alttan taşıyıcı destek yaparsan iyi olur bazı cam platformlar sanıyorum daha akvarum yapım aşamasında iken profesyonelce ve aynı anda ön ve arka cam arasına sıkı geçme olarak slikonlandığı için sağlamdır. Tabi bu tahmin. Ama senin sonradan takacağın cam o kadar sağlam olmayacaktır. Platforumun kenarlarında ki cam keskinliğini çok iyi traşlamalı ve hatta bir şeyle çarptığında kaplumbağaları kesmemesi için izole etmelisin.

img

frozen

18 yıl 5 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili martı akvaryumun çok güzel olmuş darısı bizim boncuğun başına... Bilgisayarın başına her oturduğumda Martı birşey yazmış mı diye bakıyorum valla:) Hatta tecrübeli arkadaşların sana verdikleri yanıtlar benim de çok işime yarıyor. Bir bakıma beni soru sormaktan kurtarıyorsun:))

img

asegul07

14 yıl 7 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Asegül tesekkür ederim. Benim içinde huleyn`in baslığı böyleydi iste. Onun kapluslarının sürecinden çok sey ögrendim ben de. O nedenle bu siteyi ve forumu çok sevdim. Herkes birbirinden birseyler ögreniyor ve kapluşlarımızın daha güzel ortamlarda yaşamaları sağlanıyor ve hep "daha iyi daha iyi" yaklaşımlarıyla koşulları her geçen gün daha iyiye gidiyor. Emeği geçen herkese, başta da frozen ve pınara olmak üzere bilgilerini, deneyimlerini ve önerilerini bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara sevgiler ve teşekkürler. Bu arada momo ile tanışmak mümkün olmadı ama forumda özellikle akvaryum ve gerekli donanımı konusunda öyle çok yazısını okudum ve faydalandım ki. Bu yazıyı okur mu bilmiyorum ama ona da yürek dolusu teşekkür etmek istiyorum. Bu arada Pınar seni özledik. nerelerdesin? Eğer okursan meleğe de sevgilerimi ilet. :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Sevgili Frozen!

Taşıyıcı falan, ben gözümde canlandıramamıştım ama yazdıklarını camcıya ilettim. Camcı anladı dahası ikna da oldu. Bir üst zemin, iki taşıyıcı şeklinde üç parça cam kestirip eve geldim.  Önce taşıyıcıları iki duvara yapıştırdım. Sonra üst zemin camını, slikonla ( akvaryum slikonu)  bu iki taşıyıcı camın üstüne oturttum. Duvar boyuncada hem alttan hem üstten silikonladım.

Bir gece kurumasını bekledikten sonra bugün içini de yerleştirdim. Yüzme alanları epey genişledi. Filtreyi platformun altına çapraz yerleştirdim. ucunuda duvara verdim. Böylece akıntının hızınıda kesmiş oldum. Şimdi korkmadan yüzebiliyorlar. Isıtıcıyı da, akıntıyla ısınan su akvaryuma daha hızlı karışsın diye filtrenin önüne kodum. 

Taşları yapıştırarak ayrı bir kuru bölge daha yaptım. Hem kuru alanları bol olsun diye, hem de doğal ortamlarına da yakın olsun diye. Şimdi akvaryumda en sevdikleri yer burası oldu.

Saklanma alanının çok önemli olduğunu yine bu siteden okumuştum.  Ne kadar önemli olduğunuda kapluşlarım brini gördüğünde kabuğuna saklanmak yerine, koşa koşa buraya koştuğunda ve saklanma yeri olduğunda, hiç kabuklarının içine çekilmediklerini farkettiğimde anladım. Bizim saklanma yerimizi ayrıca Fındık tırmanma parkuru olarak da kullanıyor. testinin tepesine çıkana kadar can hıraç tırmanıyor, tepeye çıkınca da inanılmaz mutlu olup çipil çipil yüzüyor suda. :)

Bu resim de bizim minikler akşam yürüyüşündeyken.

Bu da Akvaryumumuzun son hali.

Yorumlarınızı bekliyor. hem iyi yaptığımı sandığım şeylerin gerçekten doğru olup olmadığından emin olayım diye hem de yine hata yapmışsam hemen düzelteyim diye.

Şimdiden teşekkürler.

img

marti

ÖZEL MESAJ

Selam marti fındık ve badem eminim şuan çok mutlulardır. yazın çok güzel olmuş hergünü`nü heyecanla okudum. Akvaryumun`da güzel olmuş.fındık ve badem çok şanslılar senin gibi bir sahipleri olduğu için.Başta sana sonra, Fındık ve bademe uzun ve saglıklı hayat diliyorum. Marti merak ettim ağrının kış şartlarını bilmiyorum kapluşlara yem bulmakta zorluk çekermisin ? saygılarımla

img

kokpit

14 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İlgin ve övgülerin çok teşekkür ederim kokpit. Ağrı`da işlerimiz biraz zor olacak gibi ama ne yapalım. Elimden geleni yapacağım. 1,5 yıl öncesine kadar istanbulda yaşıyordum. Bütün çevrem orada. Önemli ihtiyaçlarımızı( yem, infrared lamba, uvb lamba, vitamin, slikon) oradan aldırıyorum, arkadaşlarım yolluyor. Bir de çok fazla hazır mamalara yüklenmemeği düşünüyorum. Tabi bebeklik dönemlerini atlatana kadar mamalara mahkumuz ama bebekliklerini aşınca sanırım doğal şeylerle beslemek daha mümkün olabilecek. O zaman biraz rahatlarım belki. Bakalım. :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Marti sana kolay gelsin. yazılarını okurken şu akvaryumu aldığın dükkan sahibinin kaplumbağlar için aldığını duyduğu an yüzünü görmek isterdim :)) uv_b lambayı ararken benim yüzümede bir garip bakmıştı elektrikçi ve temmuzun sıcagında ısıtıcı aldığım petshopcu bu havadamı diyerek. Ağrı gibi bir yerde bence çok güzel bir uğraş olacak senin için. saygılarımla

img

kokpit

14 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili martı; akvaryumunun son halini çok beğendim. Evdekileri başıma toplayıp ``Bakın ben de bundan yapacağım.`` dedim. Kapluşların da çok mutlu görünüyorlar. Senin gibi bir sahipleri olduğu için çok şanslılar.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ