Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

FINDIK VE BADEM hep birlikte büyütüyoruz. - 5.sayfa

Bu başlığı

Hem gerçekten Fındık ve Badem`i 4 gündür olduğu gibi bundan sonrada birlikte büyütelim diye açtım. Sorularımı buradan yazabileyim, önerilerinize de kolay yoldan ulaşabileyim diye.  

Hem yeni başalayan arkadaşlara klavuzluk edebilsin diye açtım.  Ben Huleyn`in kaplumbağalarının gelişim sürecinden çok şey öğrendim. Benimkinin de bir çok kişiye faydası olur diye düşünüyorum. Hani kaplumbağalar ilk üç gün çok sitresli, hassas ve tedirgin oluyorlar ya, belirtmeliyim ki bizlerde en az onlar kadar tedirgin, hassas ve stresli oluyoruz. tecrübeyle sabittir.

Hem de bir kaplumbağa almayı düşünen arkadaşlar için açtım. Belki neler çektiğimi görüp bu işten vazgeçerler diye. ( En çok da bu işe yaramasını diliyorum.  )

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

marti, geceleri niye açık bırakıyorsun lambalarını :) Bırak uyusunlar biraz, dengeleri bozulmasın. Bu arada senden sürekli sevindirici haberlerin gelmesinden çok memnun oluyorum, çok iyi bir iş çıkarıyorsun :)

img

huleyn

16 yıl 3 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Huleyn, övgülerin için çok teşekkürler. Ama Birlikte çıkarıyoruz bu işi. Tek bana kalsaydı ne halde olurlardı düşünemiyorum bile :)) Ne durumdalarsa, sayenizde yani :) Lamba konusunda; Ya benim badem lambanın altına geçip gerine gerine uyumaya bayılıyor. Kaloriferler de gece12 de kapanıyor. Gece 3-6 arası ev epey serin oluyor. o ara çıkarsa kuru alana üşütür diye korkuyorum. Sıcak olsun diye açık birakıyorum. :) Huleyn bu arada bir sorum var. Benimkiler hala filtreye alışamadı. Geceleri bazen fişini çekiyorum rahat uyusunlar diye, onun dışında hep açıkü, akıntıda şiddetli değil, ucunu duvara verip akıntıyı minimalize ediyorum ama hala alışamadılar. Ne yapmalıyım? :(

img

marti

ÖZEL MESAJ

Gece kuru alanında uyuyorsa kendine uyuyacak yer bulamamış demektir :) Böyle diyorum çünkü geceleri uyurlarken kafaları su seviyesine yakın bir şekilde suda uyumayı severler karada değil. Bence gece lambaları kapalı olsun gündüz-gece düzenleri bozulmasın. Küçük akvaryumda iç filtrenin böyle bir zararı var işte. Benimkilerde küçüklüklerinde rahatsız olurlardı. Sana tavsiyem bir şelale filtre hem akıntı yapmaz hemde iç filtreye oranla çok daha iyi temizler. İnternetten 20lira gibi bir fiyata çok iyi bir şelale filtre alabilirsin. Bir şey daha filtreyi sakın kapatma. Kapattığın zaman içindeki yararlı bakteriler ölüyor ve filtre tekrar o bakteriler oluşuncaya kadar bir işe yaramıyor.

img

huleyn

ÖZEL MESAJ

Daha neler öğreneceğiz. :) Çok teşekkür ederim Huleyn. Sen yazdığına göre kesinn bir bildiğin vardır diye dün gece kapatmaya başladım zaten. :) Filtre meselesinde sen daha önce de şelale önermiştin. Bakınıyorum. Mutlaka alacağım artık çünkü iç filtre kabusları oldu yavrucakların. Filtreyide kapatmam artık. Şelale filtre alınca yazarım yine. Badem`le Fıbdık sevgilerini yolluyor sana! Kurtulduk diye tezahurat yapıyorlar sana haberin olsun! :))

img

marti

ÖZEL MESAJ

Madem almaya karar verdin. Şu linke bakmanı tavsiye ederim ; http://www.turtleturk.com/phpBB3/viewtopic.php?f=22&t=1385(daha önce verdim mi bilmiyorum :)

img

huleyn

ÖZEL MESAJ

Yeni kaplumbağa sahibi küçük dostumuz faydalansın diye başlığı yukarı taşımak istedim sadece. Sevgiler...

img

asegul07

14 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

:)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Bence bu yazı hep yukarıda kalmalı, bizim gibi acemileri bile yardım edecek seviyeye getirdiğine göre...(:

img

asegul07

14 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle başta aysegül olmak üzere herkesten özür dilerim. İnanın foruma girmeğe hiç vaktim olmuyor. Aara ara gelişmelere bakmak için girebiliyorum, cevap yazmaya bile fırsatım olmuyor. :( Huleyn, şelale filtre çoktan geldi ve kurdum. Yeni bir başlık açıp şelale filtre konusunda ayrıntılı bilgileri paylaşmamızı sağlayacağım. Yasdal ve senin önerilerine yine çok ihtiyacım var. En kısa zamanda başlık hazır olur. Aysegül, Dip temizliği sorununa iç filtre dışında çözüm bulamadım. Çok özür dilerim. Cevap da yazamadım sana. Ama umudumu kaybetmiş değilim. Diğer arkadaşlar iç filtre dışında bir çözüm üretebilirlerse filtreyi hemen yollayacağım sana. En çok da senin için acele ediyorum zaten. Boncuğumuzu öpüyoruz. Yasdal, Akvaryumun son halini gördüm ve bayıldım. Çok büyük bir umut oluyorsun bana. Senin çabaların, üretkenliğin ve bunların sonucunda kapluşlarının o mutlu hallerini görünce cesaret geliyor bana da. Uzun uzun yıllar mutlu edebilirim ben de kapluşlarımı diye umutlanıyorum hep. Saygıyla ellerine, emeğine, yüreğine sağlık diyorum. Frozen, Birkaç kez foruma katıldığını gördüm. çok sevindim. Buralarda olduğunu bilmek çok güzel. Umarım en kısa zamanda hepimiz işlerimizi yoluna koyar, siteye daha fazla zaman ayırabiliriz. Pınar ve senin yokluğun tahmin edemeyeceğiniz kadar hissediliyor. Pınar, SENİ ÇOK ÖZLEDİİİKKKKK!!!! :) Tüm arkadaşlara sevgiler. En kısa zamanda görüşmek üzere. Bu arada hiç merak etmeyin, Fındık ve Bademi hiç ihmal etmiyorum. İkisi de hepinize sevgilerini yolluyor. :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Çok sevgili Martı, 

O kadar şeker yazıyosun ki insanın yeniden forumda yazası geliyor, seninle laflamaya bile değer :), ben de özledim herkesi..

Badem ve Fındık (niye hep Fındık`la Badem olsun, aaa :) cephesinde herşeyin yolunda gitmesi harika. Hadi son fotoğraflarını da koysana, bebek kaplumbağa sevelim gözümüz gönlümüz açılsın :)

Melek Bey`den ve benden çok selamlar, Melek yeni evine taşındı, odanın durumuna göre kuru bölgesinin yönü değişti, ama o artık palazlanmış bi kapluş, öyle aldırmıyor yadırgamıyor, dikiyor yeşil popoyu ve kalkık burnu havaya şekilden şekle girerek güneşleniyor yeni mekanda, plastik kutuda geçirdiği birkaç gün ve kuru bölgesiz bir haftayı bile çok dert etmemiş görünüyor. Ben de birkaç fotoğraf eklerim belki, tüh ya nerdeydi bu fotoğraf makinesi :)

Bizden de haberler böyle işte, Badem`le Fındık`ı ellerimizi titreterek selamlarız :), daha çok yazın, sevgiler..

img

pinar1112

17 yıl 1 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ