Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

FINDIK VE BADEM hep birlikte büyütüyoruz. - 7.sayfa

Bu başlığı

Hem gerçekten Fındık ve Badem`i 4 gündür olduğu gibi bundan sonrada birlikte büyütelim diye açtım. Sorularımı buradan yazabileyim, önerilerinize de kolay yoldan ulaşabileyim diye.  

Hem yeni başalayan arkadaşlara klavuzluk edebilsin diye açtım.  Ben Huleyn`in kaplumbağalarının gelişim sürecinden çok şey öğrendim. Benimkinin de bir çok kişiye faydası olur diye düşünüyorum. Hani kaplumbağalar ilk üç gün çok sitresli, hassas ve tedirgin oluyorlar ya, belirtmeliyim ki bizlerde en az onlar kadar tedirgin, hassas ve stresli oluyoruz. tecrübeyle sabittir.

Hem de bir kaplumbağa almayı düşünen arkadaşlar için açtım. Belki neler çektiğimi görüp bu işten vazgeçerler diye. ( En çok da bu işe yaramasını diliyorum.  )

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kocaman olmuşlaaar! Çok sevindim doğrusu. İnan Boncuğu kaybettiğimiz bir aydan fazla oldu ama hala siteden kopamıyorum. Her bilgisayar başına oturduğumda yeni birşeyler var mı diye bakıyorum. Güzel haberler görünce de çok mutlu oluyorum. Renkleri de harika olmuş gerçekten. Şimdi diyorum ki kendi kendime acaba Boncuk ve Carlos`da yaşasaydı nasıl olurlardı? İnan bunları seni üzmek için yazmıyorum. Sitedeki arkadaşların maceralarını okumak bile beni mutlu ediyor. Bu arada şu Rümeysa ne komik kız yaa... Yazdıklarını okudum da... Selamlar sevgiler, hepinizi öpüyorum arkadaşım.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BENİMKİLER DE ÇOK MİNİK VE ŞİRİN.CİDDEN YHA MARTI ÇOK ZORLUKLAR ÇEKMİŞSİN AMA DEĞMİŞ.ÖZELLİKLE 4. GÜNÜN SONUNDA ÇOK GÜZEL OLAYLAR YAŞAMIŞSIN...BENİMKİLERİN ADININ BİRİ YUMAK, BİRİNİN Kİ DE MAYONEZ )))YUMAK MAYONEZİN 1/3 Ü KADAR XDXD AMA ÇOK İİ ANLAŞIOLAR.BNM KURU BÖLGEM VE LAMBAM YOK AMA 1-2 GÜNE ALLAH`IN İZNİ İLE OLU İNŞ.

6 ay önce 1 tl boyutunda olan şeylere bak ne hale gelmişler :) bu büyüme hızları neyseki yavaşlıyor. kabukları gayet sağlıklı görünüyorda değişime başlayıp başlamadıkları ıslak haldeyken pek anlaşılmaz. bak bakalım o kabuklar iyice kuruyunca aralarına hava girmiş gibi veya uçları açılmış gibi gözüküyor mu ?

img

huleyn

16 yıl 3 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

huleyn, aksam kontrol ettim, kabuklar tam anlamıyla bütün. Yani herhalde daha var degişime. Senin ki nasil bu arada. Onunda resmini görsek artık. :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

benimkinin durumu çok stabil. sanırım o yüzden fotoğraf koymaya gerek duymuyorum :)

img

huleyn

ÖZEL MESAJ

7. AY

KABUK DEĞİŞTİRİYORUZZZZ!!!!!! 

FINDIK;  Hem alt hem de üst kabukları yenileniyor.

BADEM; Sadece üst kabukları yenileniyor.

Her ikisininde beşkenleri kabarmıs, Uç ve kenarlarından yer yer birbirinden ayrılmış. Fındığın alt kabuklarının yarısındaki beşkenler de öyle. Ama diğer yarısı sağlam.

Çoğu konuda olduğu gibi galiba kabuk değiştirme konusunda da Melek Abilerini örnek almış bizimkiler. Büyük ihtimalle onun gibi tüm kabuklarını birden atacaklar. Öyle görünüyor. Alttan gelen kabuğu heyecanla merak ediyorum.

Gelelim sorularıma;

Bir iki güne kadar güneşe çıkarmaya başlayacağız. Sularına gaga taşı ekledim. Yemlerine eklemeyi de haftada 2 ye yükselttim. 2 günde bir de tuzlu suyla kabuklarını fırçalayıp ılık duş aldırıyorum.

Beslenme veya bakım konusunda yapmam ve özen göstermem gereken başka bir şey var mı arkadaşlar. Önerilerinizi bekliyorum.

Ve teşekkür;  Huleynnnn!!!! İyiki varsın.!!!!  Sen uyarmasan ben bir sene beklerdim kabuk değiştirmeleri için ve ancak kabukları düştükten sonra farkederdim heralde.  Teşekkür ederim. :)

Bu arada kabuklarını değiştirdikten sonra, yeni ve şık kıyafetlerimizle çekilmiş stüdyo fotoğraflarımızı koyacağız sayfamıza. Hatta Badem makyaj yapmayı bile düşünüyor .

Görüşmek dileğiyle... :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Ay ne hoş bi bekliyiş şimdi bu :) Biraz küçük gibiler aslında, genelde ortadakileri değil de kenarlardakileri değiştiriyorlar tam bu yaşlarda galiba (marginal mıydı?), hangi kabuklar sarsılıyor Martı, fotoğraf çek fotoğraf çek mutlaka :), hatta öncesi sonrası bile yapabilirsin :)), çok şeker.

Yapcak çok birşey yok şimdi, herşeyi zaten özenle yapıyosun. Bir tek kabuğu tuzlu suyla fırçalamamanı önereceğim, mantar yoksa önlem için de olsa tuza kesin gerek yok, hatta tahriş edebilir, tuzla peelingler bile var onun gibi ya işte :). Bu sıralar sırtlarının kaşınmasından ekstra bi zevk alıcaklardır, çok nazikçe bi dene bak popolar nasıl havaya kalkıyor, çok komik tatlı bi görüntü oluyor :). Akvaryuma sırtlarını sürtmelerini sağlayacak birşey de ekleyebilirsin, su içinde kullanılabilen bir kütük mesela. Ama seçmek önemli, sert çıkıntıları olmasın tabi.

Demek Melek`in kayıp yeğenini taaa oralarda ortaya çıktı en sonunda, kafada kırmızı hindu noktası öyle mi :), kesin var bişey :))

Yeni kabuklara şimdiden selamlar..:)

img

pinar1112

17 yıl 1 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ilk kabuk değişikliklerinin bu kadar kapsamlı olması ilginç :) benimkiler sadece üst kabuklarını atmışlardı. bu arada benimki de kabuk değişimine başladı,hatta bugün ilk vertabral kabuğunu attı. bakalım ilk fotoğrafı kim koyacak :)

img

huleyn

ÖZEL MESAJ

Çok sevindim, kapluşlara da bahar gelmiş anlaşılan. ;)

img

asegul07

14 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

aradan 15 gün geçti. benimki kabuk değişimini tamamladı, seninkilerde durum nedir ?

img

huleyn

ÖZEL MESAJ