Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kırmızı yanak beslenme programlarımız (kendinizinkini de listeye ekleyin)

arkadaşlar, berkayyazer arkadaşımızın da önerisi üzerine bu başlıkta fındık parçalarımızın beslenme diyetlerini toplayalım. hepimiz standart bir şekilde yazarsak takip etmek de daha kolay olur, şöyle ki;

kaplumbağamın tahmini yaşı:

kaplumbağamın kabuk boyu:

kaplumbağamın kilosu (ölçenler için):

günlük verdiğim yemler:

ekstra besinler ve veriliş sıklığı:

tabi ne kadar ayrıntılı yazarsak o kadar iyi, marka ve çeşitleri de ekleyebiliriz, sebzeler için haşlanmış yada çiğ gibi ayrıntıları belirtebiliriz. böylece her yaş/boy için örnek beslenme listeleri oluşturmuş oluruz, listelerdeki yanlışları doğruları tartışabiliriz.

hemen tatlı oğlumuz Melek`inkini yazıyım :)

kaplumbağamın tahmini yaşı: 2

kaplumbağamın kabuk boyu: 10.5 cm.

kaplumbağamın kilosu: 200 gram

günlük verdiğim yemler: hergün 6-7 adet sera raffy p; 3-4 küçük parça sera raffy ı ve sanyu karides

hergün yediği kadar kıvırcık marul, fesleğen, su mercimeği                                       

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: haftada 2 kez havuç; haftada 1 kez kabak, üzüm yaprağı ve karanfil yaprağı; 10 günde 1 küçük bir parça meyve; haftada 1 kez 2 tane sera reptil carnivor (3`er damla sera reptilin vitamin damlatarak); haftada 1 kez bir parça sera royal.
(bitkisel besinlerin tümünü iyice yıkanmış ve çiğ olarak veriyorum)

img

pinar1112

17 yıl 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı : 20 aylık kaplumbağamın kabuk boyu : 10-11 cm kaplumbağamın kilosu (ölçenler için): ölçmedim henüz, en kısa sürede ölçeceğim günlük verdiğim yemler : sanyu karides, bitkisel yem. (yeminin %75ini hayvansal, %25ini bitkisel olarak veriyorum. ayrıca bulunduğum yerde sera marka yem satılmadığından şu anda sanyu kullanıyorum. normalde sera raffy p veriyorum kaplumbağama.) ekstra besinler ve veriliş sıklığı : nadiren çiğ kuzu kuşbaşı et, küçük meyve taneleri (elma vs)

img

emptyw0rds

16 yıl 4 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tekrar merhabalar,Pınar Hanım çok güzel bir başlık olmuş.Yanlış ve eksiklerimiz ortaya çıkar,hatalarımız olursa düzeltiriz.

Bildiğiniz üzere iki adet miniğimiz var biri SERSERİ diğeri MİNİK,boylarında 0,5cm`lik bir fark olsada yaşlarını tahmin edemediğimden eve geldikleri günü doğumgünleri olarak kabul ediyorum.

SERSERİ ve MİNİK

kaplumbağalarımın tahmini yaşı: 1,5 Aylık

kaplumbağalarımın kabuk boyu: 3,5 ve 4 cm

kaplumbağamın kilosu (ölçenler için): ? Henüz tartmadım.

günlük verdiğim yemler(Her biri için verdiğim miktar): Sabah 2 adet Sera Raffy P,Öğlen 1 adet Sera Raffy Karides,Akşam 1 adet Tetra Reptomin (Yemleri elle veriyoruz ve hemen kapıyorlar)

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: Haftada bir gün sabah yemlerine TurtleVit vitamin damlatıp emdikten sonra miniklere veriyoruz.Artı haftada bir kez mürekkep balığı kemiklerinden küçük parça kırıp suya atıyoruz ve yiyorlar.

img

teamturtle

16 yıl 4 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

pınar Melek bunları hergün yiyor mu?yiyorsa ben benimkilere de vereyim bunların aynısından.Benimkilerin bir beslenme planı yok maalesef hep duyduğum kadarıyla bişeyler vermeye çalıştım.Bneimkiler 9-10 aylık falan diye tahmin ediyorum.Biri daha da küçük olabilir.Henüz 4-5 cm ler. Ne dersin senin yazdığın menü benimkilere de uygun mudur? Teşekkür ederim.

sevgili arkadaşlar, sevindim konuya talep olmasına, inanıyorum ki hepimiz birbirimizin diyetlerinden çok şey öğreneceğiz. minik minik yorumlar yapıyım iznizle. emptyw0rds, kapluşlarımız yaşıt gibi :) nadiren de olsa et vermemekte fayda var, hem çiğ etin taşıdığı riskler açısından hem fındığa (fındıklara mı yoksa;) ağır gelecek bir besin. ilk başlarda çok zor alışıyorlar ama ufak ufak yeşilliklere de başlayabilirsiniz. teamturtle (mustafa bey;) sizinle zaten epey bi konuşmuştuk yem işlerini :) hele böyle küçük kapluşlar hiç yüz vermezler ama şimdiden arada yeşillik sunmayı deneyebilirsiniz, kıvırcık marul, arada küçük bir parça havuç, elma mesela. ayşegül, sizin minikler henüz gerçekten minik :) Melek gibi koca sıpa olmadıkları için size daha hafif (miktar olarak) ama protein açısından daha zengin bir diyet uygun olacaktır :) hergün kafaları kadar hazır yemlerden verebilirsiniz (ben yarım kafa kadar vermeye çalışıyorum artık büyüdüğü için), artı bitkisel besinlere ne kadar çabuk alıştırırsanız o kadar iyi. ama dediğim gibi minikler yeşilliklere hiç yüz vermiyor, zaten onların şu an için protein ağırlıklı beslenmeleri daha önemli. siz de arada bu sağlıklı bitkisel besinlerden sunmayı deneyebilirsiniz, hazır yemlerden ise ölçü olarak teamturtle`ın miniklerinden biraz daha fazla olabilir. herkese afiyet olsun :)

img

pinar1112

17 yıl 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağam dişi ve yalnız, fındık yani. :) Eleştirilerin ve katkıların için tekrar sağol Pınar.. Elimden geldiğince en uygun beslenme programını uygulayacağım.. Kapluşlarınızla mutluluklar ^^

img

emptyw0rds

16 yıl 4 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı: 1 kaplumbağamın kabuk boyu:9,5 cm günlük verdiğim yemler: 6 - 7 adet sera raffy p, yaklaşık küçük sera raffy ı kutusunun kapağıyla karides (raffy p vermediğim öğünlerde aynı miktarda sera raffy mineral.-Bi verip ertesi gün vermiyorum) Ayrıca 1 2 haftada bir domates, salatalık, elma (eğer yaz ise kavun karpuz şeftali kayısı erik) 2 - 3 haftada bir 4 damla sera reptilin

img

kame

16 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam arkadaşlar,yaklaşık üç aydır iki tane kırmızı yanaklı su tosbiğimiz var, isimlerini Aybala ve Aybars koyduk Tahmini yaşları : 7 aylık Kabuk boyları : Aybala - 6 cm. Aybars - 5.5 cm ( ilk aldığımızda ikiside 3.5 cm. idi ) Kilolarını ölçemedik henüz :) Günlük verdiğimiz yemler : Sabah : Sera Rafy I yaklaşık çok dolu olmayan bir çay kaşığı veriyoruz onlar da yiyor:) Akşam : Hergün Dönüşümlü olarak Sera Rafy P ( Kişi başı 5-6 edet ) ve Pet`s family turtle stick yine yaklaşık bir çay kaşığı ( bunu ilk defa kaplumbağaları alırken almıştık, yemler konusunda çok bilgimiz yoktu ) Ekstra verdiğimiz besinler : Daha çok küçükler, bir çok şeyi denedik ama en çok solucan ve meyve kurtlarını seviyorlar, onlarıda her zaman bulmak mümkün olmuyor buldukça veriyoruz hiç itiraz etmiyorlar :) Burada bir videoları var dileyenler izleyebilir. Selamlar http://www.youtube.com/watch?v=HlHT3iUTZ1Y

img

deryailesezer

16 yıl 3 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İŞTE SİZE AYBARS VE AYBALA

AYBALA

AYBARS

img

deryailesezer

16 yıl 3 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

rica ederim emptyw0rds, ben de senin kıza uzun, sağlıklı ömürler dilerim :) deryailesezer, sizin minikler de ne şirin öyle, çok tatlılar, maşallah diyelim :) beslenme programınız da boylarına göre bana gayet uygun göründü, hep böyle sağlıklı olsunlar dilerim. kame de yazmış, çok sevindim, hemen hemen aynı zamanlarda almıştık kapluşlarımızı kame, kardeşi olarak görüyorum bizimkinin :D tek bir dikkat çekmek istediğim nokta domates; domates oxalic asit içerdiği için tavsiye edilmiyor. salatalığı bizimki de seviyor ama aslında malesef hiçbir besin değeri yok. şimdiden herkesin yeni yılını da kutlarım :) sevgiler..

img

pinar1112

17 yıl 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ