Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kırmızı yanak beslenme programlarımız (kendinizinkini de listeye ekleyin) - 6.sayfa

arkadaşlar, berkayyazer arkadaşımızın da önerisi üzerine bu başlıkta fındık parçalarımızın beslenme diyetlerini toplayalım. hepimiz standart bir şekilde yazarsak takip etmek de daha kolay olur, şöyle ki;

kaplumbağamın tahmini yaşı:

kaplumbağamın kabuk boyu:

kaplumbağamın kilosu (ölçenler için):

günlük verdiğim yemler:

ekstra besinler ve veriliş sıklığı:

tabi ne kadar ayrıntılı yazarsak o kadar iyi, marka ve çeşitleri de ekleyebiliriz, sebzeler için haşlanmış yada çiğ gibi ayrıntıları belirtebiliriz. böylece her yaş/boy için örnek beslenme listeleri oluşturmuş oluruz, listelerdeki yanlışları doğruları tartışabiliriz.

hemen tatlı oğlumuz Melek`inkini yazıyım :)

kaplumbağamın tahmini yaşı: 2

kaplumbağamın kabuk boyu: 10.5 cm.

kaplumbağamın kilosu: 200 gram

günlük verdiğim yemler: hergün 6-7 adet sera raffy p; 3-4 küçük parça sera raffy ı ve sanyu karides

hergün yediği kadar kıvırcık marul, fesleğen, su mercimeği                                       

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: haftada 2 kez havuç; haftada 1 kez kabak, üzüm yaprağı ve karanfil yaprağı; 10 günde 1 küçük bir parça meyve; haftada 1 kez 2 tane sera reptil carnivor (3`er damla sera reptilin vitamin damlatarak); haftada 1 kez bir parça sera royal.
(bitkisel besinlerin tümünü iyice yıkanmış ve çiğ olarak veriyorum)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm ben yeni katıldım aranıza bir kapluşum var adıda TATİŞ şimdi size nsl beslediğimim yazıcam

kaplumbağamın  tahmin yaşı: 3 aylık

kaplumbağamın kabuk boyu: 4 cm

kaplumbağamın kilosu: 0 grm

günlük verdiğim yemler: sabah 2 adet sera raffy öğlen sanyu karides  

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: haftada 1 kez sera vitamin damlası emdikten sonra karides marul ve küçük meyve parçaları

sizce çok mu küçük yaşına göre

img

büşoş

16 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim daha cok yeni 1 aylık falan bir kaplumbagam var yemleri kırıp atıyorum ufalıyorum fakat yyip yemedigini bilemiyorum...

img

wiccemoiselle

16 yıl 2 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tümü bebekler için son derece güzel yemler huleyn :) Karides ve I`yı biraz azaltıp yerine ana besin olan P`den 1-2 parça daha ekleyebilirsiniz. Özellikle kabuk sağlıkları için çok gerekli olan kalsiyum için üstteki sert kısmı kazınmış bir gaga taşı atabilirsiniz akvaryuma. Zaman zaman sağlıklı bitkisel besinlerden yemeseler de yine sunmaya devam edin, havucu deneyebilirsiniz mesela, genelde her yaşta seviyorlar. 2 haftada bir minik bir parça meyve verebilirsiniz (turunçgiller hariç). Bu bitkisel besinlerden hiç yemezlerse üzülmeyin, bebekler zaten pek sevmez bunları, zaten şu an verdiğiniz yemlerin hepsi doğru ve yaşlarına çok uygun, ilerde büyüdüklerinde beslenmelerinin çoğunu bu bitkisel besinler oluşturması gerektiğinde alışmaları daha kolay olsun diye genel bir bilgi olarak yazıyorum.

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Büşoş :) Aslında kaplumbağalarımızın yaşına göre büyüklük kontrolü yapmamız imkansız, çünkü zaten büyüklüklerine göre yaş tahmini yapıyoruz :) Yani burada yazılan yaşlar tahmini, pek çoğu doğru yaş tahmini değil, 3 aydır seninleyse zaten 3 aylık da değildir, daha büyüktür, uzun yoldan geliyorlar. Yumurtadan 2,5 cm. çıkıyorlar, ona göre düşünebilirsin, eğer doğru ortamda yaşıyorsa endişelenmek için çok erken. Bu vesileyle başlığı okuyan arkadaşlara doğru koşulları bir kez daha hatırlatalım;

Arkadaşlar ne yerlerse yesinler, herşeyden önemlisi MUTLAKA MUTLAKA AKVARYUM, ISITICI, FİLTRE, KURU BÖLGE, ISINMA LAMBASI olmalı, kesinlikle bunlardan bir tanesi bile eksik olursa hastalıklar ve kısa zamanda öüm kaçınılmaz, lütfen bu konuya çok çok dikkat, asla o palimyeli, armut şekilli plastik ölüm fanuslarında yaşayamazlar.

Büşoş, beslenme programın güzel, sera raffy dediğin raffy`nin hangi çeşidi, "P" olması lazım, yani stick yem. Bu stick yemi birkaç parça daha arttırıp karidesi birazcık azalatabilirsin. Vitaminin çok güzel, meyve, marul (kıvırıcık olsun, düz uzunlardan değil) yemeye başlaması güzel. Sana da gaga taşı öneririm, kalsiyum alması için.

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı:bi bilsemm :( kaplumbağamın kabuk boyu:5 cm kaplumbağamın kilosu (ölçenler için): ölçmedim walla günlük verdiğim yemler: sanyu turtle stick.günde 3/4 tane ekstra besinler ve veriliş sıklığı: sanyu turtle stick ten başka yem vermiorum...neler verebilirim yardımcı olurmusunuzzz???birde mesela marulu nasıl vercemki ölçek olarak bide koca marulu içine atcak diilim heralde dimi? :(((

img

busra05

16 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı:1 buçua yakın kaplumbağamın kabuk boyu:8-10 cm gibi :)) kaplumbağamın kilosu (ölçenler için):gram desek:D valla ölçmedim günlük verdiğim yemler:bildiimiz yeşil minik yemler tetranında seranında var hangisini illk açmışsam ondan devam ediyorum o garip karidesler var bide başka bişi yok ekstra besinler ve veriliş sıklığı: ekstra besini en çok elma armut muz oluyo meyve manyaa benim benjamin:D onun dışında yine kendi kapluş gıdalarını tüketio,:D bide patlamış msırı kemirmeyi seviyor yiyomu tam emin değilim:D sıklığa gelince veterinerim bna 1 dk içerisinde tüketebileceğim kadar yem at demişti 3 öğün yediriyorum iştahlıdır kendisi 3 öğünde sabah 8 öğlen 4 akşamda 4-5 tane yiyo o yeşillerden:D haftada 1 veya 2 kesde 4-5 tane atıyorum karideslerden onun dışındada her hafta bi kez meyve hakkı var dönüşümlü olarak sevdii meyvelerden beş 4 parça yem büyüklüünde atıyorum takılıo kafasına göre:D

Busra05, bak bu başlıkta kendi kaplumbağanın boyuna yakın olan örnek diyetlere bakarak sanyu`dan başka neler verebileceğini öğrenebilirsin. Henüz çok küçük, marul gibi sebzeler yemeyecektir büyük ihtimal, ama birkaç çeşit kaliteli yem, kalsiyum ve vitamin desteğiyle miniğin beslenmesini destekleyebilirsin. Ecix, güzel mamaları var Benjo`nun :) Yerinde olsam patlamış mısır vermezdim, tuzsuz yağsız bile patlatıyor olsan, mısır tek başına bile onlar için fazla yüksek bir enerji kaynağı. Meyve ve karidesleri hem çeşit hem miktar olarak uygun görünyor. Yalnız günlük yem miktarını biraz kısmanı önereceğim, günlük 20`ye yakın yem epey fazla. Doğada ne zaman yemek bulabilecekleri belli olmadığı için yemek bulduklarında sonuna kadar tüketmek durumundalar, zor günler için çok adaptif bir içgüdü bu onlar için ama ev ortamında aynı içgüdü, koşulların çok farklı olması nedeniyle onları obeziteye son derece açık hale getiriyor. Bu yüzden her zaman yemek için yalvaracaktır (ne de şirin olurlar ;), hep daha fazlasını yiyebilecek gibi görünürler, ama doğru ölçüyü belirlemek bize düşüyor. Biraz biraz uygun yeşillik ve sebzelere alıştırmayı denesene, gittikçe çok daha az hazır mama almalı, beslenmesinin çok büyük çoğunluğunu sebze ve yeşillikler oluşturmalı, lifli yeşillikler onu tok tutmaya da yardımcı olacaktır :) Bir de kalsiyum desteği için gagataşı önereceğim. Benjamin`e afiyet olsun :)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok teşekkür ederim tavsiyelerine uymaya başlayacağım, lüksü değişicek ona kıyamıyorum ama benimle daha uzun seneler daha sağlıklı olucaksa buna değer :)

kaplumbağamın tahmini yaşı: bilmiyorum kaplumbağamın kabuk boyu: 5cm (kafa-kuyruk yönünde) kaplumbağamın kilosu (ölçenler için): bilmiyorum günlük verdiğim yemler: kurutulmuş yemler (son yemi yemeyene kadar tek tek atıyorum) ekstra besinler ve veriliş sıklığı: sinek, sivrisinek (avladıkça) (hiç "hayır" demiyor) Not: Marul da verdim birkaç kez ama ağzını dayayıp geri çekti. *Bunların dışında günlük sporu var. (Yatakta, masada, içi 1cm su dolu büyük leğende gezinti...)

img

deathwill

19 yıl 10 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Aynı şekilde ecix, çok iyi anlıyorum :) sürekli şeker yemek isteyen çocuklar gibi, öyle yem için yalvarıp türlü şirinlikler yaptıkça işin ucunu kaçırmamak çok zorlaşıyor, insan hiç kıyamıyor :) Ama onların sağlığı için hem bol bol çeşit sağlayıp hem de ölçülü olmaya gayret etmeliyiz, çok zor olsa da :) deathwill, "leğende gezinti" ifadenden biraz huzursuz oldum, sakın akvaryumda beslemiyor diilsin dimi? Sinek falan verme, o sinek kimbilir ne pis yerlede dolaştı, böcek ilacı mı yedi noldu, hiç bilemeyeceğimiz şeyler bunlar, son derece tehikeli, aman sakın, şimdiye dek birşey olmadığı için çok şanslısın. Onun yerine birkaç çeşit güzel kaplumbağa maması alıp versen en sağlıklısı bu yaşta bir minik için. "Son yemi yemeyene kadar" formülü ise sağlıklı bir kapluş için sonsuza kadar yemek demek ;), hergün kadası hacminde büyük çoğunluğu çubuk yem, kalanı karides türevi yemler ile beslemelisin.

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ