Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kırmızı yanak beslenme programlarımız (kendinizinkini de listeye ekleyin) - 4.sayfa

arkadaşlar, berkayyazer arkadaşımızın da önerisi üzerine bu başlıkta fındık parçalarımızın beslenme diyetlerini toplayalım. hepimiz standart bir şekilde yazarsak takip etmek de daha kolay olur, şöyle ki;

kaplumbağamın tahmini yaşı:

kaplumbağamın kabuk boyu:

kaplumbağamın kilosu (ölçenler için):

günlük verdiğim yemler:

ekstra besinler ve veriliş sıklığı:

tabi ne kadar ayrıntılı yazarsak o kadar iyi, marka ve çeşitleri de ekleyebiliriz, sebzeler için haşlanmış yada çiğ gibi ayrıntıları belirtebiliriz. böylece her yaş/boy için örnek beslenme listeleri oluşturmuş oluruz, listelerdeki yanlışları doğruları tartışabiliriz.

hemen tatlı oğlumuz Melek`inkini yazıyım :)

kaplumbağamın tahmini yaşı: 2

kaplumbağamın kabuk boyu: 10.5 cm.

kaplumbağamın kilosu: 200 gram

günlük verdiğim yemler: hergün 6-7 adet sera raffy p; 3-4 küçük parça sera raffy ı ve sanyu karides

hergün yediği kadar kıvırcık marul, fesleğen, su mercimeği                                       

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: haftada 2 kez havuç; haftada 1 kez kabak, üzüm yaprağı ve karanfil yaprağı; 10 günde 1 küçük bir parça meyve; haftada 1 kez 2 tane sera reptil carnivor (3`er damla sera reptilin vitamin damlatarak); haftada 1 kez bir parça sera royal.
(bitkisel besinlerin tümünü iyice yıkanmış ve çiğ olarak veriyorum)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı:yılbaşında aldım bir tahmin yapamıyorum kaplumbağamın kabuk boyu: 4 günlük verdiğim yemler:sera raff p günde 4 öğün veriyorum sabah öğle akşam ve gece yatarken 2 tane kapluş var 6-7 tane veriyorum ara sıra kıvırcık marul veriyorum ama yemiyolar dahaca. başka neler verebilirim karides bulamadım ama aramaya devam ediyorum.

img

minel17

16 yıl 4 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sera P zaten güzel bir ana yem, 6-7 tane günlük total miktar değil mi, öyleyse uygundur. Henüz çok küçükler yeşillik pek yemezler, şimdiden kıvırcığa başlamaları çok iyi, ayrıca havuç, fesleğen deneyebilirsiniz, nadiren turunçgiller hariç meyvelerden azıcık verebilirsiniz. Sera ve Tetra`nın stick ana öğünden başka çeşit yemleri de var, bunlara da bayılırlar, alabiliyorsanız birkaç çeşit bunlardan almanız çok iyi olur, Sera Raffy I mesela. Karides olarak Sanyu da alabilirsiniz.

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar bana yardım eder misiniz kaplumbağalarım 21 günlük boyları 3,5cm ben beslenmelerini sizinkiler gibi yapmadım çünkü bana böyle bir bilgi verilmedi daha doğrusu çok yem verme kış aylarında dediler ve günlük yarım yem yeter yoksa çatlayabilirler dediler suyunu 3günde bir değiştiriyorum sera vitamin ve sera aquatan kullanıyorum biri yem yemiyo ama küçük kıyma verince yedi nasıl beslemem gerekiyor gerçekten az yem mi vermeliyim

img

darkwhite

16 yıl 3 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Uygun koşullar sağlandığında eğer hastalık yoksa son derece iştahlıdırlar. Uygun koşul dediğimiz ise...akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru bölge, ısınma lambaları var mı? Kışın az yem verme gibi bir durum söz konusu değil, ısıtıcıları olduğu için metabolizmaları yavaşlamaz, koşullar yedikleri yemlerden çok daha önemli, zaten iştahlarını ve sağlıklı olmalarını da ortam koşulları belirler. Nasıl, nerede baktığınızı yeni bir başlıkta ayrıntılı anlatırsanız yem konusundaki sıkıntıları da çözmemiz mümkün olabilir. Sizinki gibi bebek kaplumbağalar yeşillik yemezler pek, kıyma zaten vermeyin, kaplumbağalar için özel üretilen yem çeşitleri var, iyi bir stick yem ve mümkünse birkaç çeşit karides türevi yemler kafaları hacminde hergün verilmeli bebekler için.

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı: 2 - 3.5 kaplumbağamın kabuk boyu: 10.5 - 13.5 cm. kaplumbağamın kilosu: henüz tartamadm günlük verdiğim yemler: hergün tek öğün ufak olana 20 adet Sanyu Turtle Stick; büyüğe 25 adet Sanyu Turtle Stick ve 2 günde bir sanyu karides, gammarus vs. ekstra besinler ve veriliş sıklığı: arada bir marul, salatalık, domates.. bzn haşlayp yumuşattığım havuç.. (arkadaşlar yem fazlamı azmı bilmiyorum ama kafası kadar beslemeye çalışıyorum ki baya koca kafalılar :) yem için büyük ihtimal sera raffy p önericeksiniz ama çanakkalede bütn petshopları, akvaryumcuları gezdm bulamadm :) ama yakında kiloluk olarak istanbuldan alıcam.. önerilerinizi yorumlarınızı bekliorm)

img

sensoz2002

19 yıl 1 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar, öncelikle koca kafalılara uzun, sağlıklı ömürler dilerim :D sensoz2002, günlük kafaları hacminde hazır yem doğru bir kural ama sadece bebek kapluşlar için, bizimki gibi sıpalar (yaşını dolduranlar, kabuk boyu 10 cm.`e ulaşanlar) ancak günaşırı hatta daha da büyüdükçe 3 günde 1 kafaları kadar hazır yem yemeli, daha çok bitkisel ağırlıklı beslenmeli :) Aynı miktarı 2-3 güne de bölebilirsin tabi, önemli olan protein ağırlıklı beslenmeyi büyük ölçüde kısıp sağlıklı bitkisel besinlere ağırlık vermek, ilerde sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için son derece önemli bir konu bu. Öte yandan sağlıklı yeşilliklerden hergün ishal olmamak kaydıyla yiyebildikleri kadar verilmeli, bu yeşillikleri birkaç mesaj üstte saymıştım. Kısacası beslenme programında hazır yemlerin miktarı ve sıklığıyla bitkisel besinler yer değiştirmeli :) İlk başlarda tüm bu bitkisel besinlere çok zor alışıyorlar, ama hergün yılmadan değişik çeşitlerde verince kendi deneyimimle yemeye başladığını gördüm. Tabi bu miktarı birden pat diye indirme, yavaş yavaş stick yemleri olması gereken miktara indirip, yeşilliklerden denemeye başlayabilirsin. Salatalığın bir zararı yok ama besin değeri de yok, onun yerine diğer alternatifler daha besleyici. Ayrıca domates vermemeni önereceğim, oxalic asit içeren bu besin bizim fındıklara uygun değil. Havuç çok faydalı, ama o da şeker içerdiği için haftada 2 kereden fazla verilmemeli, çiğ olarak da verebilirsin. Yeni öğrendiğim bir bilgi ise karidesle ilgili, karides büyüklere çok çok nadir verilmeliymiş, ben de hergün birkaç parça veriyordum, artık 10 günde bir tadımlık vermeye başladım. Ayrıca gagataşı ile kalsiyum takviyesi yapmak da büyük fayda var, yalnız yine yeni öğrendiğim bir bilgi, vermeden önce bu gagataşının üst kısmındaki sert jelatine benzeyen yapıyı bıçakla mutlaka soymak gerekiyormuş, sindiremeyip iç organlara zarar verebilirmiş. Afiyet olsun :)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı: 7 aylık kaplumbağamın kabuk boyu: 5 cm kaplumbağamın kilosu (ölçenler için): - günlük verdiğim yemler: cılıf günde iki tane( biliyorum adi bir yem ama burada başka petshop ve yem yok.) ekstra besinler ve veriliş sıklığı: çiğ hamsi(haftada bir veriyorum tuzlusu balıklarının ölçülü verilmesi gerktiğini söylediler o yüzden fazla vermiyorum. çiğ ıspanak, marul, muz (haftada bir)

img

sungurbey

16 yıl 4 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tahmini yaş:Ramizin 2-3 ay cambazın 2 Kabuk boyu:Ramizin 4cm Cambazın 8cm Kilosu:Ramizin 50-75 gr Cambazın 200gr Günlük yemler:15 Karides 5 tane c vitaminli yem ıspanak kurutulmuşu. Ek besin:Elma,Havuç,Ölen balıklarım,Kurtcuk.

img

orkun34

16 yıl 3 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba sungurbey. Bebek kapluşunuza hergün kafası hacminde hazır yem verebilirsiniz, 2 tane bana biraz az gibi geldi, biraz daha arttırabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa kaliteli yemleri internetten siparişle almanınız iyi olur. Ekstra besin olarak hamsi vermek dediğiniz gibi tuzlu su balığı olduğu için sakıncalı, hiç vermemenizi tavsiye ederim. Onun yerine eğer ki kaliteli yemlerden alamayacaksanız takviye için haftada bir kez tavuğun yağsız göğüs kısmından haşlayarak vermeniz çok daha iyi olacaktır. Bebekler pek fazla bitikisel besine yüz vermeyecektir, eğer yiyorsa dilediği kadar marul (kıvırcık; uzun yapraklılardan değil) ve 1-2 haftada bir az miktarda elma, armut gibi meyvelerden vermeniz doğru. Muz da verebilirsiniz tabi ama diğer meyvelere göre epey fazla şeker içerdiği için çok minik bir parça olarak ve nadiren verin. Büyüdükçe diğer sağlıklı bitkisel besinleri de arttırırsınız. Bir de ıspanak vermemenizi önereceğim, oxalic asit içeren ıspanak kalsiyumun emilmesine engel oluyor ki bizim fındıklar için kalsiyumun her zerresi çok kıymetli. Uzun, sağlıklı ömürler dilerim miniğe :)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Orkun34, karidesi oldukça az vermek gerekliymiş, fazla yağlı çünkü, onun yerine stick yemlere ağırlık vermek daha uygun olacaktır. Hangi kapluşunuza kaçar tane verdiğinizi anlayamadığım için miktar konusunda birşey söyleyemeyeceğim. Ölen balıkları vermek riskli olabilir, ölüm nedenleri belli değil, kaplumbağalarınızın sağlığını kötü etkileyebilir. Aynı şekilde eğer kurtçukları doğadan topluyorsanız bu da bir risk. Şimdiden elma, özellikle de havuç yemeye başladılarsa çok güzel. Balık akvaryumunuz olduğuna göre içine bir miktar su mercimeği atabilirsiniz, burada çok hızlı çoğalırlar, zaman zaman bir miktar alıp kaplumbağa akvaryumunuza atıp besleyebilirsiniz, özellikle büyüdüklerinde harika bir besin kaynağı olacaktır. Ispanak ile ilgili birşeyler bir önceki mesajda yazmıştım, verilmemesi gereken yeşilliklerden. Ayrıca bir ekleme daha yapmak istiyorum önceki mesaja, sungurbey; hazır yem konusunda sıkıntınız olduğu için mutlaka vitamin ve kalsiyum takviyesi yapmanızı öneririm, kalsiyum için kuşlar için satılan gagataşı verebilirsiniz miniğe. Herkese sağlıklı beslenmeler :)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ